تک پایلوت بریتیش کلمبیا چیست؟

مطالبی که پیش از تک پایلوت بریتیش کلمبیا باید بدانید :

هریک از استانهای ۱۰ گانه کشور کانادا دارای استقلال زیادی بوده و مستقل از دولت مرکزی عمل میکنند از اینرو برخی از آنها طرح و برنامه های متفاوتی از یکدیگر دارند. یکی از این استان ها بریتیش کلمبیاست که به منظور رفع کمبود نیروی انسانی متخصص در زمینه تکنولوژی به صورت مستقل تحت قالب برنامه استانی بریتیش کلمبیا یا همان تک پایلوت بریتیش کلمبیا اقدام به جذب نیروی ماهر خارجی مینماید. لذا بسیاری از کسانی که به دنبال اخذ اجازه مهاجرت به کشور کانادا هستتد، همواره اخذ اجازه مهاجرت به کشور کانادا را در بین گزینه های خود دارند.

 

در واقع اداره مهاجرت استان بریتیش کلمبیا برای کارفرمایان و شرکتهای مختلف این استان، شرایطی را تحت برنامه استانی تک پایلوت بریتیش کلمبیا فراهم آورده تا بتوانند نیروهای تخصصی مورد نیازشان را از سرتاسر جهان جذب کرده و به استخدام خود در بیاورند. هر چند تک پایلوت شامل ۲۹ شغل و تخصص اعم از مدیر سیستمهای کامپیوتری و اطلاعات، مهندسی عمران، مهندسی مکانیک، تحلیلگر و مشاوره سیستم، مهندس و طراح نرم افزار و… میباشد اما اداره مهاجرت این استان از کارفرمایان و شرکتهای مختلف این استان خواسته تا چنانچه به تخصص و مهارتهای دیگری نیاز دارند که در این لیست ۲۹ گانه نیست، درخواست بدهند تا پس از بررسی به لیست اضافه گردد.

تعداد افرادی که در طرح تک پایلوت بریتیش کلمبیا قرار است مورد پذیرش قرار بگیرند، ۴۲۰۰ نفر است که از سال ۲۰۱۷ استارت خورده و هنوز ظرفیت آن تکمیل نگردیده است و هی تمدید میگردد. اما برای اینکه جزو این ۴۲۰۰ نفر باشید میبایست اول یک پیشنهاد کار از یک کارفرما در استان بریتیش کلمبیا داشته باشید که البته معتبر هم باشد. همچنین این کارفرماها (جاب آفر) میبایست ۱۲۰ روز از اعتبارشان باقی مانده باشد و اعتبارنامه شان نیز یک ساله بوده باشد ولی در عوض وزارت مشاغل و توسعه اقتصادی استان بریتیش کلمبیا، ساز و کاری را فراهم آورده تا کارفرماها نیازی به اخذ ارزیابی اثر بازار یا LMIA نداشته باشند.

با اینحال زمانی که میبایست صرف شود تا درخواست متقاضی برای تک پایلوت بریتیش کلمبیا ( British Columbia Single Pilot )  به ثمر برسد چیزی در حدود ۲ الی ۳ ماه است که البته میبایست یک سری از شرایطهای عمومي در کارفرما و متقاضی کار احراز شود تا منجر به صدور دعوت نامه و اخذ اقامت کانادا گردد. این شرایط ها اعم از برخورداری از ۲ سال سابقه کار تمام وقت در یکی از گروه های شغلی ناک و داشتن حداقل مدرک سنجش معیار زبان در کانادا موسوم به CLB4 برای کارفرماهای مشاغل دسته B میباشد. همچنین  مشاغل دسته A معمولا نیاز به مدرک زبان ندارند.

جالب اینکه سیستم تک پایلوت بریتیش کلمبیا نیز همچون سیستم اکسپرس اینتری از سیستم امتیاز بندی برخوردار است که سقف این امتیاز تا ۲۰۰ است که بر اساس معیارهای چند گانه اعم از فاکتورهای اقتصادی که شامل ۱۲۰ امتیاز میشود چون سطح مهارت شغلی جاب آفر بریتیش کلمبیا، میزان دستمزد مشخص شده در جاب آفر، شهر و منطقه محل کار و فاکتورهای سرمایه انسانی که شامل ۸۰ امتیاز میشود چون سابقه کار مرتبط، سطح زبان و تحصیلات مورد ارزیابی قرار میگیرد و بالاترین امتیازها پذیرفته میشوند.

کلام آخر :

پیشنهاد میکنیم که در صورتی که قصد مهاجرت از طریق تک پایلوت بریتیش کلمبیا را دارید پیش از اقدام برای هر کاری شرایطی شغلی و مهاجرتی مربوط به خود را همه جانبه بسنجید و در این راستا از مشاوران حاذق نیز کمک بگیرید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.