روش های مهاجرت

روش های مهاجرت

روش های مهاجرت

قبل از اینکه درباره روش های مهاجرت بگوییم باید به این نکته اذعان کنیم که خود مهاجرت نیز یک روش برای بهبود شرایط زندگی است . در واقع مهاجرت روشی است که در اثر نبود شایسته سالاری و رفتارهای تبعیض آمیز ، وجود شکاف بین درآمد سرانه کشورها با سطح زندگی مردم ، بیکاری و فقر ، غیرمنعطف بودن ساختارهای نظام آموزشی و پژوهشی ، کمبود امکانات ، محدود بودن فرصت های پیشرفت علمی ، بی توجهی به توسعه بخش خصوصی ، قوانین دست و پاگیر و بسیاری موارد دیگر رخ می دهد .

با اینحال هرچند که مهاجرت از سوی سازمان ملل و نهادهای حقوق بشری به عنوان حق طبیعی هر انسانی پذیرفته شده است که می بایست تمام کشورها به آن احترام بگذارند ، ولی شاهد هستیم که بسیاری از کشورها براحتی به مهاجرین اجازه ورود راحت و آزادانه به مرزهای سرزمینی خود را نمی دهند .

از اینرو وقتی صحبت از روش های مهاجرت می شود در واقع می خواهیم از روش هایی صحبت کنیم که کشورهای مختلف فقط از آن طریق اجازه ورود به سرزمینشان را میدهند و در غیر این صورت مهاجرت به آن کشورها امکان پذیر نیست .

مهاجرت به برخی کشورها به دلیل قوانین محکم و پایدار بسیار سخت است و در عوض برخی دیگر از کشورها قوانین مهاجرتی بخصوصی ندارند و مهاجرت به آن کشورها از طریق غالب روش ها راحت تر از باقی کشورها است . با این حساب شناخت روش های مهاجرت و این موضوع که برای مهاجرت به کشور مورد نظر از چه روشی استفاده کنیم باعث می شود تا مهاجرت کم هزینه و بی دردسرتری را داشته باشیم .

روش های مهاجرت به کشورهای مهاجر پذیر

چرا روش های مهاجرت متفاوت است؟

در واقع  قوانین مهاجرتی کشورهای مختلف (international migration law) است که باعث می شود مهاجرت بر اساس آن روش ها شکل بگیرد و هر کدام از مهاجرین بسته به شرایط خود از این روش ها استفاده کنند . البته این قوانین مهاجرتی کشورها نیز مبتنی بر سیاست ها و اهدافی است که هر کشور برای مدیریت بهتر و بهبود شرایط کشور خود وضع کرده است .

مثلا برخی کشورهای اروپایی که با جمعیت سالخورده مواجه هستند و نیروی کار جوان در آنجا کافی نیست ، مناسب ترین روش در اینجا مهاجرت به صورت شغلی است . یا کشورهایی که به لحاظ منابع مالی در تنگنا هستند یا به دنبال رونق بیشتر در بخش های اقتصادی خود می‌گردند ، یکی از روش های مناسب مهاجرت به این قبیل کشورها مهاجرت از طریق سرمایه گذاری است . این موارد و مشابه آن باعث می شود که روش های مهاجرت متفاوت باشند .

انتخاب روش درست مهاجرت

انواع روش های مهاجرت

اگر در گذشته روش های مهاجرت محدود به چند گزینه اعم از مهاجرت کاری ، مهاجرت تحصیلی و یا پناهندگی بود اما امروزه روش های مهاجرت نیز بسته به نیاز و اهداف کشورهای مهاجرپذیر گسترده تر شده است . از اینرو می توان لیست بلند بالایی از انواع روش های مهاجرت فراهم آورد که مهمترین آنها مهاجرت کاری ، مهاجرت تحصیلی ، مهاجرت از طریق ازدواج ، مهاجرت سرمایه گذاری ، پناهندگی و بسیاری روش های دیگر مهاجرت است که هرکدام بسته به هدفی که از مهاجرت داریم یا بر اساس قوانین مهاجرتی کشوری که قرار است به آنجا مهاجرت کنیم ، انتخاب می شود تا مهاجرت آسان و راحتی را در پیش داشته باشیم .

اینکه روش مهاجرت درستی را با توجه به هدف خود از مهاجرت و متناسب با قوانین مهاجرت کشور مهاجرپذیر انتخاب کنیم بسیار اهمیت دارد چون باعث می شود تا متناسب با سیاست ها و اهداف کشورهای مهاجر پذیر از جذب مهاجر و همچنین اهداف خود از مهاجرت اقدام کرده باشیم که بهترین روش مهاجرت خواهد بود و درصد موفقیت ما را تضمین خواهد کرد .

مثلا در کشوری مثل آلمان که با جمعیت سالخورده همراه است و حتی مقامات بلندپایه آن چون آنگلا مرکل اذعان نموده اند که در درازمدت با کمبود نیروی کار جوان روبرو هستند ، ایجاب می کند تا کارگران حرفه ای جوان اگر که قصد مهاجرت برای کار دارند حتما این کشور را که قوانین مهاجرتی آن نیز برای اقامت کاری شرایط مناسب تری به نسبت باقی کشورها دارد ، در نظر بگیرند .

برای دریافت اطلاعات کاملتر از روش های درست مهاجرت به کشورهای مهاجر پذیر با کارشناسان ما تماس بگیرید 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.