مقاصد مهاجرت

مقاصد مهاجرت چیست ؟

مباحثی که پیش از مقاصد مهاجرت چیست باید بدانید :

بشر از سالهای بسیار دور مهاجرت می کرده است و حتی تا قبل از اینکه به یکجانشینی و سکونت در شهرها و روستاها روی بیاورد برای یافتن غذا و شکار یا با تغییرات فصلی و کم و زیاد شدن دما برای یافتن محلی خوش آب و هوا از نقطه ای به نقطه دیگر مهاجرت می کرده. امروز نیز بشر مهاجرت می کند اما مدرن تر شده است و دیگر صرفا برای یافتن غذا یا مناطق مناسب برای سکونت، مهاجرت نمی کند. بلکه ممکن است با گسترش نیازها و خواسته های بشر و شکل گیری نظامات اجتماعی و سیاسی جدید، یا به دلایل پرشمار دیگری تن به مهاجرت بدهد.

در واقع مقاصد مهاجرت باعث می شود تا شما بتوانید در یک محیط جدید که از قبل بررسی کرده اید و متناسب با روحیات و شرایط شماست، فعالیت یا زندگی جدیدی را مطابق و نزدیک به معیارهای خود آغاز کنید.

با اینحال پدیده مهاجرت که ما آن را نوعی کوچ و جابه جایی از دیاری به دیار دیگر می دانیم چیزی در حدود صد هزار سال است که با بشر همراه بوده است و همواره و در بسیاری از موارد باعث شکوفایی و رونق کسب و کار یا بهبود سطح زندگی افراد شده است. امروزه افراد زیادی هستند که بیشتر از کشورهای کمتر توسعه یافته یا فقیر به دلایل مختلف تصمیم به مهاجرت می گیرند تا بلکه در کشورهای توسعه یافته و مدرن به رویاهای خود از سطح زندگی بهتر و کار پردرآمدتر دست یابند.

چرا افراد برای بدست آوردن مقاصد مهاجرت ، مهاجرت می کنند ؟

چرا مهاجرت می کنیم؟

مقاصد مهاجرت غالبا به علت بهبود شرایط زندگی و کار فرد است اما با اینحال برخی مهاجرت ها نیز هستند که مثل پناهندگان یا مهاجران فصلی کار،به اجبار شکل می‌گیرند. همچنین رویکردهای جدید زندگی مدرن باعث شده تا مهاجرت های امروز دلایل بسیاری پیدا کنند مثلا مهاجرت برای تحصیل یا مهاجرت برای مسائل مذهبی، تصفیه نژادی و… که باعث تصمیم به مهاجرت می شود. گاهی نیز مهاجرت می تواند به دلایل شخصی اتفاق بیافتد مثلا ازدواج یا علاقه به کسی که در شهر و کشور دیگری سکونت دارد و بسیاری موارد دیگر که هر کدام دلایل موجهی برای فرد مهاجر محسوب می شود.

انواع مقاصد مهاجرت

مهاجرت ها را می توان بر مبنای اینکه داخل مرزهای جغرافیایی یک کشور اتفاق افتاده یا خارج از آن به دو دسته مهاجرت داخلی یعنی از یک شهر و منطقه به یک شهر و منطقه دیگر و مهاجرت خارجی یعنی از یک کشور به یک کشور دیگر تقسیم بندی کرد. همچنین انواع مقاصد مهاجرتی را می توان بر اساس علت آن تقسیم بندی کرد مثلا مهاجرت کاری، مهاجرت سکونت، مهاجرت به شکل پناهندگی، مهاجرت تحصیلی و…

انواع مهاجرت

چالش های مهاجرت

از آنجائیکه طی مهاجرت می بایست شهر و وطن خود و جایی که در آنجا به دنیا آمده اید را ترک کنید و همینطور از دوستان و آشنایان خود از جمله پدر و مادرتان جدا شوید، تصمیم به مهاجرت کمی سخت می شود. همچنین تطبیق پیدا کردن با زبان و فرهنگ یا تفکرات غالب بر سرزمین جدید ممکن است کمی سخت باشد. یا حتی نگاهی که کشورهای مهاجر پذیر به مهاجران دارند قطعا ممکن چالش مهمی برای رسیدن به مقاصد مهاجرت پیش روی شما باشد.

اما با اینحال اینها مسائلی هستند که به مرور، طبیعی و عادی می شوند و شما در مسیر رسیدن به مقاصد مهاجرت ( Immigration destinations ) مورد نظرتان با آنها تطبیق پیدا می کنید ولی تا قبل از آن یعنی تا قبل از اخذ اقامتتان  با چالش جدی قوانین مهاجرت روبرو هستید. چون کشورها اجازه نمی دهند که هر کسی براحتی و آزادانه از خارج وارد مرزهای سرزمینی آنها شود.

این مورد بخصوص برای کشورهای آفریقایی یا آسیایی از جمله ما بیشتر نمود پیدا می کند که اگر قصد مهاجرت به اروپا یا آمریکا را داشته باشیم به جهت سیاست ها و ایدئولوژی های متفاوت حاکم بر رأس قدرت ما با آنها، محدودیت ها و سخت گیری های بیشتری را برای مهاجرت به این کشورها شاهد باشیم. اما با این وجود مهاجرت یک حق شناخته شده برای انسان است و هیچ کشوری حق ندارد آن را از انسان بگیرد یا محدود نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.